Po wielu latach praktyki postanowiłem stworzyć swoistego rodzaju poradnik i informator medyczny- mam nadzieję przydatny – pacjentom, chorym obecnie i ewentualnie w przyszłości. Pragnąłbym w ten sposób pomóc w zrozumieniu istoty niektórych chorób i być może w uniknięciu tych schorzeń. Pragnę by w tym przekazie splotły się doświadczenie i wiedza, by nie były to tylko przepisywane z książek wersety.

Otóż na początku muszę stwierdzić, że im dłużej zajmuję się medycyną tym bardziej jestem zachwycony finezją i maestrią z jaką został stworzony na „ wzór i podobieństwo” człowiek. Żadnej zbędnej komórki. Wszystkie współpracujące z niesłychaną precyzją. W wielu punktach współzależność jeszcze nieodgadniona.

Geniusz formy i treści Michał Anioł ujął to pięknie w fresku „Stworzenie Adama” w Kaplicy Sykstyńskiej . Często pokazywałem ten obraz w wstępie do moich wykładów mówiąc, że bardziej dobitnie nie można było pokazać przesłania, że w człowieku jest „palec Boży”. Zadaniem lekarzy jest więc próba odgadnięcia intencji Absolutu i ewentualna korekta zaburzeń z poszanowaniem i w pokorze do perfekcji pierwowzoru.

I jeszcze jedno. Człowiek prócz perfekcyjnego ciała otrzymał w „dzierżawie” świat natury (czyli świat boski) i wolność. Co jest obszarem wolności? Ludzkie myślenie, własne cele, odczuwanie, wyobraźnia, pragnienia, sposób rozumienia spraw i realizacji pragnień, oraz motywacje działania.

Bardzo często w opracowaniach religijnych i kazaniach stwierdza się, że o tyle człowiek jest panem własnej wolności, o ile jest zdolny do opanowania swoich namiętności i przestrzegania praw natury, czyli Praw Boskich. Jednak prawa natury czyli Prawa Boskie , podobnie jak ludzkie, są twarde ( Dura lex sed lex). Nie możesz mieć pretensji do „Boga i Świata” jeżeli przekroczyłeś te prawa. Masz wolność z jej następstwami.

Nie miej więc pretensji do wszystkich jeżeli wpadłeś w euforię obżarstwa i w następstwie masz nadciśnienie , cukrzycę, uszkodzenie stawów itd. Nie terroryzuj lekarzy aby wykonali operację pozwalającą dalej się obżerać. Zostaw te środki finansowe dla tych, którzy z innych(często nieznanych ) powodów zachorowali.

Jeżeli znajdujesz przyjemność w „zaciąganiu się” dymem papierosów - nie domagaj się priorytetu leczenia tylko dlatego, że masz eksponowane stanowisko. Itd. Bądź konsekwentny złamałeś prawa natury i ponosisz konsekwencję.

Dlatego - mimo olbrzymiego doświadczenia w chirurgii laparoskopowej - nigdy nie włączyłem się w leczenie modnej ostatnio tzw. chirurgii bariatrycznej. Nie popieram również obcinania genitali ludziom z chwiejną psychiką.

Również każdemu  kto zaczyna interesować się  „stworzonym na obraz i podobieństwo”  chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że  człowiek to niepowtarzalny zbiór wzorców wrodzonych oraz wypracowanych. Są to między innymi : wzorzec pracy układu oddechowego, układu krążenia, w tym serca, układu pokarmowego, układu nerwowego, wzorce zachowań, uczuć itd. Wzorzec mężczyzny i kobiety. Wzorce nakładające się wzajemnie, podległe umysłowi wrażliwemu na subtelne sygnały realizacji programu danego standardu. Umysłowi posiadającemu nie tylko program operacyjny lecz również dysponujący „schowkiem” pamięciowym.  Nim więc zaczniemy bombardować kogoś swoimi „oryginalnymi” czy  „rewolucyjnymi” lub „nowatorskimi” metodami diagnostyki, terapii zalecałbym pewną powściągliwość do chwili  przynajmniej częściowego zapoznania się z odpowiednim wzorcem i następstwami - niekiedy odległymi-  naszej nierozumnej ingerencji.

Spróbuję więc poradzić i pomóc tym, których dotknęła choroba nieprzewidzianie. Oczywiście muszę się ograniczyć do tematów które znam, czyli schorzeń chirurgicznych. Z uwagi na wieloletnie doświadczenie leczenia technikami małoinwazyjnymi (laparoskopia, torakoskopia) pacjentów dorosłych i dzieci zwrócę szczególną uwagę na tego typu techniki chirurgiczne.

Informacje będą systematycznie uzupełniane.

Inne ciekawe serwisy

Portal o tematyce szeroko pojętego zdrowia

Zobacz szczegóły #  http://www.poradnikzdrowie.pl 

 

Licznik odwiedzin

Łączna liczba odwiedzających: 68911

Warto przeczytać!

Obniżenie (wypadanie) narządów miednicy mniejszej jako forma przepukliny ześlizgowej.
Zmiany położenia narządów miednicy mniejszej oraz  ich „wyślizgnięcie” z jej obrębu  jest jednym z najbardziej złożonych problemów . Ich następstwo dotyczy bowiem aż trzech dyscyplin chirurgicznych  tj. urologii (pęcherz) , ginekologii ( narząd rodny) i chirurgii ogólnej (jelito grube- odbytnica). Następstwa są więc złożone i wymagają olbrzymiego doświadczenia i często współpracy wymienionych specjalistów.
Zobacz szczegóły # 

Kontakt

e-mail: jdzielicki@gmail.com
tel. +48 (32) 285 32 00
Zobacz szczegóły # 

Profile społecznościowe